Summum Ius Summa Iniuria

Lubelski sąd jakiego nie znacie

15 % pracownika gratis

with one comment

Przyznajemy, początki są dla nas trudne.

Kolektywne pisanie artykułów nie jest najprostszą rzeczą na świecie. Nie jest także proste, o czym już się przekonaliśmy, zebranie wiarygodnych informacji a następnie rzetelne ich potwierdzenie. Bo owszem, możemy bywać złośliwi, ale zawsze będziemy wiarygodni.

Dziękujemy także za przesłane nam (choć nieliczne) uwagi 🙂

Czasami pewne rzeczy umykają naszej uwadze i dopiero po jakimś czasie zdajemy sobie z tego sprawę. Tak było z rekrutacją do sądu.

Napisaliśmy o radości jaka zapanowała w rodzinie Zwierzów (choć nie ustrzegliśmy się pomyłki, ale o tym w jednej z kolejnych wpisów). Kiedy wysyłaliśmy artykuł, BIP Sądu Rejonowego w Lublinie zawierał tylko informację o wynikach 2 etapu.

Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że coś nie gra. Bo my przecież od jakichś 3 tygodni widzimy w sądzie nowych ludzi! Co by znaczyło, że albo w ramach rekrutacji dopuszczono kandydatów do pracy w ramach crash testu albo też sąd w Lublinie ma jakieś etaty, o których głośno nie mówi.

Sytuacja niby jest jasna. Prezes Tchórzewski dostał 30 ekstra etatów. Na taką samą liczbę ogłoszono konkurs. W sądzie pojawili się jednak dodatkowi pracownicy, co oznacza, że Mariusz trafił na jakąś promocję w ministerstwie. „Tylko u nas na jesieni dostajesz 30 etatów – dodatkowe 15% dorzucamy gratis!”. Normalnie Wielka Wyprz.

Wdrożyliśmy śledztwo i ustaliliśmy, że owe dodatkowe osoby zostały przez naszego prezesa zatrudnione… na zlecenie. A więc, co oczywiste, poza stosunkiem pracy. Czyli bez urlopów, zwolnień i pełnych składek ZUS.

Co równie oczywiste – bez konkursu.

Przyznajemy, że jesteśmy pod wrażeniem. Tego jak dobry jest to pomysł i jak kiepsko został wykonany.

Dlaczego dobry? Świetnym posunięciem było puszczenie części etatów w formie jawnej do spodu. Rzuciło się na to ponad 400 kandydatów. O etatach na zlecenie nie wiedział natomiast nikt, oczywiście poza osobami które wiedzieć miały. Nikt o nie nie pytał, bo wszyscy zajęli się konkursem. Nie sposób dowiedzieć się na jakiej podstawie przeprowadzono drugą rekrutację, jak wybrano kandydatów i na podstawie jakich przepisów prezes Tchórzewski odstąpił od stosowania ustawy o pracownikach sądów i prokuratury. Po prostu nie przyjęły się w Lublinie??

Wykonanie uważamy za to za fuszerkę – to niezgranie czasowe jest po prostu straszne! Jak tak można? Gdyby „zleceni” przyszli równo z „pracownikami” może byśmy niczego nie zauważyli?

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie przypomnieli, że w ramach swojej właściwości to właśnie Sąd Rejonowy w Lublinie zajmuje się ganianiem pracodawców (karnym i cywilnym) za „zatrudnianie na zlecenie”. Jak w trakcie rozprawy cywilnej okaże się, że rzekomy „zlecony” robił to, co pracownik (np. będąc podwładnym kierownika sekretariatu w godzinach pracy sądu robił to, co sekretarze sądowi) ma jak w banku, że wyjdzie z wyrokiem zamieniającym mu zlecenie w umowę o pracę i świadectwem pracy. Państwo też dopilnuje, aby pracodawca zapłacił zaległe składki na ZUS a i czasami ścignie karnie za łamanie praw pracowniczych.

Oczywiście wiadomo, idzie podział sądu. Ale jak sprawidziliśmy w przepisach jest zarówno umowa na czas określony jak i na wykonanie umówionej pracy.

Ciekawi nas tylko, czy w tej sytuacji SR w Lublinie zmieni swój stosunek do pracodawców i przestanie ich ścigać za zatrudnianie na zlecenie. W końcu skoro sąd tak robi to pewnie można, a że jest kryzys to oszczędzać trzeba.

Mariusz, nie bądź świnią, daj też innym! 😉

Written by myrialejean

2010/11/14 @ 6:54 pm

Napisane w hjumen risorses

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Panie Prezesie ! Kiedy Pan się wreszcie poda do dymisji? Przynosi nam Pan tylko wstyd !

    Pracownicy SR Lublin, wkrótce SR Lublin-Wschód

    2010/11/22 at 4:02 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: