Summum Ius Summa Iniuria

Lubelski sąd jakiego nie znacie

Dlaczego blog?

2 Komentarze

Decyzja o stworzeniu tego bloga nie zapadła od razu. Ot, od dłuższego czasu nosiło nas aby coś zrobić.

Zaczęło się od luźnych rozmów. Od słowa do słowa zaczęliśmy drążyć temat i wiązać ze sobą fakty. Kiedy skończyliśmy, nie spodobało nam się to, co znaleźliśmy.

Informacje o niecodziennej polityce kadrowej z początku traktowaliśmy jak wszyscy dookoła. W każdej firmie zadarza się wcześniej czy później, że pojawia się w niej ktoś z rodziny jednego z pracowników.

Któregoś dnia w czasie rozmowy jedno z nas postanowiło podsumować pewien wydział sądu rejonowego w Lublinie. Zaczęliśmy liczyć. Przeżyliśmy szok.

Ponad połowa osób zatrudnionych – sędziów, referendarzy, asystentów i sekretarzy – była czyjąś rodziną. Najczęściej  kogoś sądu okręgowego, czasem apelacyjnego. W znacznej części były to osoby, które bez nepotycznego wsparcia w sądzie nigdy by się nie znalazły.

Zaczęliśmy hobbystycznie sprawdzać inne wydziały. Było tak samo.

I zostawilibyśmy to swojemu losowi gdyby w jednym z nas coś nie pękło. Siedzieliśmy przy piwie i słuchaliśmy. A potem zdecydowaliśmy się coś zrobić.

Jedną z gwarancji obecnego systemu rodzinno – znajomościowego  który z powodzeniem od lat funkcjonuje w lubelskim sądownictwie jest dyskrecja. Każdy zna pewne fakty, choć chyba nikt nie ma pełnego obrazu. Niemniej jednak o sprawie nie mówi się głośno. Przecież nie ma takiej potrzeby.  A gdyby ktoś czuł potrzebę to wie, że jego kariera skończy się bardzo szybko.

Kim jesteśmy? Widzicie nas codziennie. Każdego dnia mijacie nas w pracy. Jesteśmy zatrudnieni na różnych stanowiskach i w różnych sądach. I mamy dość.

Nie mamy złudzeń, nie zniszczymy systemu. Za długo pracujemy, żebyśmy snuli takie mrzonki. Mamy inny cel – zepsujemy wam,  członkowie kamaryli, humory.

Będziemy o was pisać za każdym razem kiedy coś zrobicie. Uczynimy tego bloga swoistą kolumną towarzyską lubelskiego sądownictwa.  Pechowo dla was – będziemy wiarygodni. Nie jesteśmy grupą pieniaczy, my naprawdę dobrze znamy ten system od środka. Nie sprawimy, że zniknie nepotyzm. Ale przez nas już nigdy nie będziecie mogli chodzić z podniesioną głową, udając prawych i niezawisłych. Sprawimy, że wszyscy którzy będą chcieli, ujrzą was takimi, jakimi naprawdę jesteście.

Macie władzę. Ale trzeba wam przypomnieć, że to nie ludzie powinni obawiać się rządu. To rząd powinien bać się ludzi.

Written by myrialejean

2010/11/05 @ 7:50 pm

Napisane w Uncategorized

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

 1. Genialny blog!!! Wielkie brawa. Czytając doznałem tak silnego dejavu że o mało nie padłem. Obawiam się, ze w wielu sądach rejonowych tak się dzieje. Dotyczy to zwłaszcza tzw. Polski powiatowej. U Was jednak hydra bardzo wysoko zadziera łeb. Zbyt wysoko. Życzę wam bezkompromisowości i wytrwałości. To co robicie ma sens! Trzeba ubić paskudę!!! (hydrę znaczy się) 😉

  Tezet

  2010/11/21 at 9:20 am

 2. Gratuluję odwagi.
  Ileż podobnych miejsc jest w Polsce,gdzie z takich jak jak śmieją się jedynie i mają za nic uczciwe i samodzielne zdobywanie czegokolwiek w życiu.
  Masz pracę to żyjesz.Nie masz pracy – nie istniejesz.
  Życzę kolejnych sukcesów.

  Szukający pracy od ponad 7 lat

  2010/12/13 at 5:05 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: